Wielkopolskie Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

18 maja 2018 roku na Ostrowie Tumskim w Poznaniu odbyła się uroczystość Wielkopolskich Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody organizowane wspólnie przez bryg. Andrzeja Bartkowiaka komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu, bryg. Jacka Michalaka komendanta miejskiego PSP w Poznaniu oraz st. bryg. Jana Kołdeja komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej św. Piotra i św. Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu odprawioną w intencji strażaków przez Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego Stanisława Gądeckiego. Następnie na placu przed Katedrą odbył się uroczysty apel, podczas którego wielkopolski komendant wojewódzki podziękował przybyłym gościom oraz strażakom za uczestnictwo w tym szczególnym dniu.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Parlamentarzyści Rzeczypospolitej Polskiej Poseł Marta Kubiak, Ryszard Bartosik, Zbigniew Dolata, Tadeusz Dziuba oraz Bartłomiej Wróblewski, Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg, przedstawiciele Komendanta Głównego PSP st. bryg. Zbigniew Góral i bryg. Piotr Strawa, przedstawiciele duchowieństwa na czele z Księdzem Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim Stanisławem Gądeckim, komendant Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy st. bryg. Jacek Antos, przedstawiciele władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego na czele z przedstawicielem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Elżbietą Ruta-Solarską, komendant wojewódzki policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka, komendant miejski policji w Poznaniu insp. Maciej Nestoruk, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Aleksandra Durkowska, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Aleksander Żołędziowski, Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu Marcjanna Klessa, zastępca Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Krzysztof Błaszczyk, zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Ireneusz Niemiec, Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu Przemysław Ciesielski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Paweł Ciemny, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP nadbryg. w st. spocz. Ryszard Kamiński.

W trakcie trwania uroczystości wręczono odznaczenia i nagrody oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się również funkcjonariusze naszej szkoły.

Odznaczeni zostali:

Złotym Krzyżem Zasługi
- bryg. Urszula Fietz-Strychalska

Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę
- mł. kpt. Przemysław Zaradniak

Brązową Odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej"
- st. asp. Dariusz Frąckowiak

Awansowani na wyższy stopień służbowy zostali:

na stopień starszego brygadiera

nagrodą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
- mł. bryg. Jakub Jaskólski
- mł. kpt. Renata Dokurno-Banasiak

Odznaczonym, awansowanym i nagrodzonym składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w służbie.

Opracowanie: st. kpt. Daniel Przewoźniak - SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: mł. bryg. Sławomir Brandt - KW PSP w Poznaniu