Interwencja szkolnej jednostki WDR-G

04 marca 2018 r. około godz. 7:50 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu zadysponowało zastępy GBA i SCRtz Wydziału Działań Ratowniczo-Gaśniczych Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu do zdarzenia przy ul. 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu. Na miejscu ratownicy zastali częściowo zburzony budynek sześciokondygnacyjnej kamienicy. Działania polegały na ewakuacji dostępnymi siłami i środkami jak największej ilości osób. Po przybyciu dodatkowych zastępów z Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Lubonia i Poznania jak również Specjalistycznych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych z Łodzi i Warszawy na miejsce katastrofy, działania zostały wsparte przez Szkolną Kompanię Wielozadaniową Centralnego Odwodu Operacyjnego w sile 40 ratowników. Dodatkowo pracownicy Wydziału Technicznego oraz Kwatermistrzowskiego Szkoły przygotowali zaplecze logistyczne, w którym obecni na terenie akcji strażacy mogli skorzystać z ciepłych napojów, posiłku oraz miejsca do odpoczynku. Przez cały czas trwania działań na placu Szkoły utworzono punkt przyjęcia sił i środków dla sprzętu oczekującego na wejście do akcji. Prace na zawalisku prowadzone były bezustannie do późnych godzin wieczornych 05 marca 2018 r. Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze stwierdziły brak występowania osób w miejscu katastrofy. Działania zostaną wznowione następnego dnia przez ciężki sprzęt burzący.

Opracowanie: kpt. Daniel Przewoźniak – SA PSP w Poznaniu

Zdjęcia: bryg. Jacek Breś – SA PSP w Poznaniu