Warsztaty szkoleniowe ENEA

W dniach 26 - 28 czerwca 2017 r. w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odbyły się warsztaty szkoleniowe związane z zagrożeniami występującymi podczas uszkodzenia napowietrznych linii energetycznych. Zajęcia przeprowadzone przez specjalistów z ENEA Operator Sp. z o.o. - Pana Józefa Jacka Zawodniaka oraz Pana Jarosława Cypriana, skierowane były do funkcjonariuszy pełniących służbę w Wydziale Działań Ratowniczo – Gaśniczych, a także dla kadetów naszej Szkoły. Warsztaty swoim zakresem obejmowały następujące zagadnienia:

·         oddziaływanie prądu elektrycznego na organizm człowieka;

·    podstawowe informacje o sieci elektroenergetycznej napowietrznej i kablowej niskiego, średniego i wysokiego napięcia;

·         metody rozpoznawania rodzajów sieci;

·         zasady wykonywania prac pod napięciem;

·         postępowanie  przy zerwanych przewodach linii energetycznych;

·         rozpoznawanie i eliminacja zagrożeń związanych z prądem elektrycznym;

·         zasady sprawnego i bezpiecznego współdziałania ze służbami energetycznymi.

Ponadto podczas prowadzonych wykładów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z elementami budowy sieci energetycznej oraz sprzętem będącym na wyposażeniu Pogotowia energetycznego.

W dobie, gdy Państwowa Straż Pożarna jako formacja wszechstronna, dysponowana jest do wszelkiego rodzaju zdarzeń, systematyczne doskonalenie umiejętności z różnych dziedzin życia wpływa na skuteczność i profesjonalizm wykonywanych zadań.

TT/BJ