Ratownictwo zwierząt

28 marca 2017 r. Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odbyło się szkolenie nt.: ”Prowadzenie działań ratowniczych w zdarzeniach ze zwierzętami”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele szkół pożarniczych oraz jednostek organizacyjnych PSP z terenu wielkopolski. Podczas zajęć, swoja wiedzą i doświadczeniem dot. postępowania ze zwierzętami dzielili się:

·         mł. kpt. Adam Zbucki – SA PSP w Poznaniu,

·         st. asp. Waldemar Pruss – SA PSP w Poznaniu,

·         Monika Góralska – SA PSP w Poznaniu,

·         kdt Daniel Kowalczyk – SA PSP w Poznaniu.

W trakcie zajęć szczegółowo omówiono zagrożenia, z jakimi ratownicy mogą spotkać się podczas prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych, a także skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi, m.in.: dot. resuscytacji zwierząt; zasad postępowania w przypadku hipotermii; metod bezpiecznego transportu oraz ewakuacji; zabezpieczenia zwierząt w miejscu wypadku czy też procedur postępowania ze zwierzętami egzotycznymi, leśnymi i gospodarskimi. Ponadto przedstawiono zasady współpracy z innymi służbami oraz aspekty prewencji społecznej w tym zakresie.

W dobie, gdy Państwowa Straż Pożarna jako formacja wszechstronna, dysponowana jest do wszelkiego rodzaju zdarzeń, systematyczne doskonalenie umiejętności, także niszowych dziedzin, wpływa na skuteczność i profesjonalizm wykonywanych zadań.

TT