V Warsztaty OC

Zakończyły się V Warsztaty dotyczące Systemu Szkolenia z Zakresu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
Organizacją zajęło się Biuro ds. Ochrony Ludności Cywilnej KG PSP i Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu. W programie przewidziano omówienie założeń programowych do szkolenia podstawowego na szczeblu terenowym oraz wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Kraju.
W pierwszym dniu (27.10.) przedstawiono stan realizacji szkoleń na szczeblu centralnym oraz w Szkołach PSP i Ośrodkach Szkolenia OC z zakresu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w 2008 roku. Przeprowadzono również ćwiczenia z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Prof. dr hab. Ryszard Stępień wygłosił wykład, którego tematem była pedagogika i edukacja wobec zagrożenia i bezpieczeństwa jednostki ludzkiej.
W godzinach popołudniowych uczestnicy warsztatów udali się na zajęcia wyjazdowe do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie zaprezentowane zostało Wojewodzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
W drugim dniu uczestnicy, w trzech grupach panelowych, opracowali wskazówki do założeń programowych do szkolenia podstawowego na szczeblu terenowym. Pracowano nad nowelizacją wytycznych Szefa OC Kraju w sprawie zasad organizacji i sposobów przeprowadzania szkoleń z zakresu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Określono także wzory zaświadczeń do szkoleń organizowanych na szczeblu centralnym i terenowym, wypracowano wzory sprawozdań ze szkoleń oraz dokumentacji dydaktycznej szkolenia z zakresu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
W ramach podsumowania przewodniczący grup panelowych przedstawili opracowane dokumenty.
W V Warsztatach uczestniczyło 28 osób, w tym przedstawiciele KG PSP w Warszawie z Dyrektorem Biura ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej KG PSP mł. bryg. mgr.a inż. Waldemarem Malińskim na czele.
MU