Strażak po służbie jest także ratownikiem

W dniu 28 stycznia br. podczas spaceru w okolicach Jeziora Maltańskiego, mł. kpt. Zbigniew Pietrzak usłyszał wołania o pomoc, a następnie zauważył topiącą się kobietę kilka metrów od brzegu, pod którą załamał się lód. Do zdarzenia doszło po tym, jak 35-letnia kobieta wbiegła na zamarzniętą taflę, goniąc swojego psa. Zbyszek pełni służbę
w Wydziale Działań Ratowniczo-Gaśniczych Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu na stanowisku starszego instruktora.

Widząc topiącą się kobietę bez chwili wahania, nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo i z narażeniem własnego życia mł. kpt. Zbigniew Pietrzak przystąpił do akcji ratunkowej. Nasz kolega położył się na lodzie i błyskawicznie przesunął się po nim w kierunku poszkodowanej podając jej gałąź, którą dostarczył mu przygodny mężczyzna (ten, jednocześnie trzymając ratownika za nogi ubezpieczał go na lodzie). Mł. kpt. Zbigniew Pietrzak pomógł kobiecie wydostać się z wody, a następnie pomógł jej dotrzeć bezpiecznie na stały ląd.

Dodać należy, że Zbigniew Pietrzak, który jednocześnie jest aktywnym zawodowo pielęgniarzem dyplomowanym, podejmując działania ratownicze polecił przygodnym osobom powiadomić o zdarzeniu Pogotowie Ratunkowe, które wraz z jednostkami PSP, stawiło się na miejscu zdarzenia bardzo szybko. Akcja ratunkowa przebiegła błyskawicznie, a każde działanie obarczone było presją czasu i bardzo niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. W tym dniu temperatura powietrza wynosiła -6 st. C. Nie mniej obciążającym był fakt świadomości, że na brzegu jeziora czeka na swoją mamę jej 8-letnia, przerażona córka.

Mimo wielu napotkanych przeciwności wydarzenie nad Jeziorem Maltańskim znalazło szczęśliwe zakończenie. Uratowaną kobietą zajęła się wezwana na miejsce służba medyczna, a dzieckiem i psem zajęła się rodzina. Nasz kolega wykazał się nie tylko poświęceniem i odwagą, ale także zdolnością podejmowania szybkich i trafnych decyzji w sytuacji zagrożenia życia osoby poszkodowanej jak i własnego.

GRATULUJEMY POSTAWY !

Komendant Szkoły wystąpił z wnioskiem o nadanie mł. kpt. Zbigniewowi Pietrzakowi „Krzyża Zasługi Za Dzielność”.

PN