CZAS WYZWAŃ DLA NOWOPRZYJĘTYCH

- Po trudach egzaminów wstępnych, pozytywnym przejściu komisji lekarskiej, znalazłeś się w wymarzonym gronie uczniów Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Przeczytaj co czeka Ciebie od pierwszego dnia rozpoczęcia nauki. Nie będzie różowo …

Po przyjeździe do Szkoły pożegnasz się ze swoim ubraniem cywilnym.  Otrzymasz ubranie koszarowe, które od teraz będzie Twoją „drugą skórą”. Rozpoczynasz naukę w szkole mundurowej, a zatem dyscyplina i posłuszeństwo wobec rozkazów przełożonych będzie istotnym elementem Twojej postawy. Pierwszy okres nauki rozpoczęty – oj nie będzie łatwo – zaczyna się „Unitarka”.

Okres unitarny to czas, kiedy zmagając się z trudnymi warunkami sprawdzisz czy służba strażacka jest naprawdę dla Ciebie. Otrzymasz ekwipunek osobisty i zostaniesz przetransportowany na obóz unitarny, na Szkolnym Poligonie Pożarniczym w Luboniu.

Słuchacz podczas obozu unitarnego ma wypełnioną każdą minutę czasu. Plan dnia ma ścisły harmonogram.  Zajęcia dydaktyczne, częste zbiórki, musztra, prace porządkowe i duży wysiłek fizyczny, wszystko z dala od najbliższych, w surowych warunkach polowych, pozwolą określić Twoją przydatność do służby w Państwowej Straży Pożarnej. Poznasz regulaminy, zasady drogi służbowej, doznasz tego czym jest dyscyplina i podporządkowanie rozkazom przełożonych.

Twoje życie zmieni się radykalnie -  bez rodziców, dziewczyny, sprzątaczki, praczki, wolnych popołudni i weekendów, swobody w ubiorze czy poruszaniu się,  ale we współpracy z innymi  kadetami,  będziesz od teraz przez dwa lata przygotowywał się do zawodu strażaka.

Po okresie unitarnym, uzyskawszy pozytywne wyniki w nauce  oraz pozytywną opinię przełożonych zostaniesz przyjęty w poczet słuchaczy Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej.

Przez cały okres nauki w Szkole będziesz mieszkał wraz z innymi słuchaczami/kadetami w budynku koszarowym, dostaniesz umundurowanie, wyżywienie. To wszystko otrzymujesz bezpłatnie.

Za trud pracy oraz dyspozycyjność będziesz natomiast otrzymywał co miesiąc tzw. świadczenie pieniężne,  którego wysokość uzależniona jest od posiadanego stopnia i roku nauki.

Przed Tobą dwa lata, które zmienią Twoje życie. Przed Tobą też wiele trudnych momentów. Masz jednak szansę na przygodę życia, która pozwoli Ci na pracę w Państwowej Straży Pożarnej – służbę, która dla tysięcy strażaków jest pasją życia.

PS/AN

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z okresu unitarnego 2010.